Mit egyen a kutyánk?
Kiegyensúlyozott étrend
Ahhoz, hogy a legjobb formában maradjanak, csakúgy, mint gazdáiknak, a kutyáknak is kiegyensúlyozott étrendre van szükségük, mely megfelelő mennyiségű fehérjét, zsírt, szénhidrátokat, valamint a szervezetük számára szükséges 13 különböző vitamint és 20 különböző ásványi anyagot tartalmaz. Ezeknek a tápanyagoknak nemcsak megfelelő mennyiségben, de a megfelelő arányban is hozzá kell járulniuk a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz. A csak színhúsból álló étrend nem felel meg a kutyának. Háziállataink ősei a színhús mellett elfogyasztották a zsákmány többi részét, a csontokat, belsőségeket, bőrt és szőrt is. Mindezek együtt a megfelelő táplálékot nyújtottak, pótolták a színhúsból hiányzó tápanyagokat.
Házi készítésű állateledel
Az állateledelek házilagos elkészítéséhez pontosan ismernünk kell az állatok tápanyagigényét. Ebbe beletartozik a különböző ételek tápanyagértéke, az elkészítési módszerek és a tárolás. Emlékezzünk arra, hogy csak nagy idő és energiaráfordítással és megfelelő gyakorlattal tudjuk házilag elkészíteni azokat az ételeket, melyek megfelelnek kutyánk tápanyagigényének. A gazdák egy része szereti a kutya eledelének legalább bizonyos részét elkészíteni. Ilyen esetben fokozatosan és egyszerre csak néhány ételt vezessünk be, hogy a kutya emésztése alkalmazkodni tudjon az újdonságokhoz. A kutyáknak gyakran adnak húst, tojást, sajtot és kenyeret. Ha ezek az ételek a kutya étkezésének jelentős részét képezik, ügyeljünk arra, hogy kellő mennyiségű vitaminnal és ásványi anyagokkal egészítsük ki őket.
Előre gyártott állateledelek
Az ismert állateledelek minősége, tápanyagtartalma és biztonsága garantált. A termékek sokféle recept alapján, több változatban és állagban készülnek, mindenki kiválaszthatja a neki és kutyájának leginkább megfelelőt. A kutyaeledelek teljes értékűek vagy kiegészítő táplálékként használhatók lehetnek. A teljes értékű kutyaeledel önmagában biztosítja a kiegyensúlyozott táplálást, a kiegészítő eledel pedig egyéb ételekkel keverve adható. Az állateledelek általában két változatban kaphatók: szárazeledel és konzerveledel formájában. A szárazeledelek minimális folyadékot tartalmaznak, így könnyen és gazdaságosan használhatók. Az állatoknak szárazon és vízbe áztatva is adhatjuk. A konzerveledelekben benne van a hozzávalók folyadéktartalma.
Bármilyen étrendet választunk a kutyának, mindig adjunk neki megfelelő mennyiségű vizet, figyeljünk arra, hogy mennyit iszik. Egy állandóan szomjas kutya beteg lehet, és azonnali orvosi ellátásra szorulhat. Legyen a kutyának egy saját tálja az étkezésekhez és a víznek, használat után mossuk el azokat és tartsuk a családi étkészlettől elkülönítve. Soha ne adjunk a kutyának enni a saját tányérunkból. Az előre gyártott állateledelek tartalmazzák mindazon tápanyagokat, melyekre a kutyának szüksége van, így nem kell kiegészítő tápanyagokat (vitaminokat, ásványi anyagokat) adni az állatnak. Fontos tudni azt is, hogy a kutyák emésztése hozzászokik az etetett állateledelhez, így ha váltani szeretnénk, ezt csak fokozatosan tegyük, több nap alatt állítsuk át a kutyát az új étrendre. Túlságosan gyors váltás esetén a kutyánál enyhe egészségügyi problémák (pl. hasmenés) léphetnek fel.
Csontok és tej
A csontok fontos kalciumforrást jelentenek a kutyáknak, de ha a kutya kiegyensúlyozottan táplálkozik, erre a plusz kalciumforrásra nincs szüksége. Ugyankkor a kutya szereti, ha alkalmanként kap csontot, hiszen a csont ízletes, tisztán tartja a fogat, és órákra lefoglalja a kutyát. Ne felejtsük el, hogy a kölyökkutyáknak csak nagy velős csontot szabad adni, melyek nem törnek szilánkosan. Soha ne adjunk a kutyának csirke-, nyúlcsontot, vagy halszálkát. Bár érdemes 5-10 percig főzni, a túl hosszú főzés törékennyé, és így használhatatlanná teszi a csontot. Bár a tej is fontos tápanyagokat tartalmaz, az anyjától már elválasztott kölyökkutya táplálkozásának nem szerves része. A kölykök és a felnőtt kutyák többsége nem tudja emészteni a tejcukrot, és ez emésztési problémákat okozhat. |