A gyógyszerbeadás fortélyai
Aki állatot tart, sokszor kerül olyan helyzetbe, hogy gyógyszert vagy valamilyen táplálék-kiegészítőt, vitamint kell tablettaként a házi kedvencnek beadni. Gyakran valamilyen folyadék formájában kell az orvos által felírt szert a kutyával megitatni. A különböző gyógyszerbeadási módok sokszor bizony fejtörést okoznak a gazdiknak, hiszen kedvenceink nagyon ügyesen tudnak túljárni a gazdik eszén, ha gyógyszerbevételről van szó. Képesek akár hosszú percekig szájukban a nyelvük alatt tartani a tablettákat, és amikor a gazda nem figyel oda, gyorsan kiköpni. Mik a legbiztosabb gyógyszerbeadási taktikák? Ezeket próbáltuk az alábbiakban összeszedni.
Vannak olyan egészségügyi problémák, amelyek utókezelését otthon végezhetjük el. Természetesen az otthoni gyógykezelésnél az állatorvos utasításai szerint kell eljárni. Amennyiben állatorvosunk külön útmutatót nem ad az adott készítményhez, mindig a gyógyszer dobozán található tájékoztatást vegyük figyelembe. Ha a gyógyszerrel kapcsolatban kérdésünk van, forduljunk az állatpatikákban dolgozó szakemberekhez bizalommal.
A legtöbb gyógyszernél a testtömeg-kilogrammra vonatkoztatva adják meg a beadandó mennyiséget, így először is meg kell mérni kutyánk súlyát. Ha kiszámoltuk a beadandó gyógyszer mennyiségét, nincs más hátra, be kell adnunk az állatnak. A kapszula és a tabletta beadását legkönnyebben úgy végezhetjük, hogy bal kézzel átfogjuk a kutya orrhátát, és a pofa oldalsó lágy részeit ujjainkkal benyomjuk az alsó és felső fogsor közé, ezáltal a kutya szája kinyílik. Ha ez megtörtént, jobb kezünkbe vesszük a gyógyszereket és a nyelv tövére helyezzük azokat, olyan mélyre amilyenre csak tudjuk, így nyelési reflexet váltunk ki. Ilyenkor a szájrést elengedjük, és a kutya összecsukja a száját. A kutya nyelés után mindig megnyalja az orrát, így ha ez megtörténik, biztosak lehetünk abban, hogy a kutya lenyelte a torkában elhelyezett gyógyszert. A biztonság kedvéért azért nézzünk bele a kutya szájába, persze ha engedi, hogy nem maradt-e a pofájában egy-két szem gyógyszer. Ha azonban az orrnyalás elmarad, szinte biztos, hogy nem nyelte le a gyógyszert. Ilyenkor meg kell várni, hogy kiköpje őket-ez csak idő kérdése- és csak azután ismételjük meg a beadást újra. Nyugodtan a kiköpött tablettákat, kapszulákat adhatjuk ismét az állatnak. Pár alkalom után már rutinos tabletta beadókká válhatunk.
Ha folyadékot kell az állatnak beadnunk, melyek legtöbbször kellemetlen ízűek, mindenekelőtt kérjünk meg egy családtagot, barátot, hogy először segítsen nekünk. Például a gyakran előforduló székrekedésnél esetenként paraffinolajat kell a kutya szájában juttatni. Ilyenkor ültessük le a kutyát, és az orrát megfogva fejét emeljük fel. A segítő egy műanyag tű nélküli fecskendőbe felszívja a folyadékot és az egyik ujjával a szájzugot kihúzva a pofa és a fogak közötti térbe nyomja. Mindig várjuk meg, hogy a kutya nyeljen, és csak utána adagoljuk tovább. Fecskendők a gyógyszertárakban beszerezhetők, de kanállal is megoldható a folyékony gyógyszerek beadása, bár kissé nehézkesebb. Egy kis gyakorlás után már egyedül is be fogjuk tudni adni a kutyánknak a folyékony gyógyszereket is. A folyékony készítmények másik fajtáját a kutyák ivóvizébe kell keverni, amit jó esetben meg is isznak. Ha mégsem, akkor marad a fent említett fecskendős módszer.
Az is előfordulhat, hogy végbélkúpot kell beadnunk a kutyánknak. Ha erre kerül a sor, mindig húzzunk gumikesztyűt. Fektessük le a kutyát, és farkát húzzuk félre. A hőmérőzéshez hasonlóan helyezzük az előzetesen hűtőben tartott kúpot a végbélnyílásba. A hűtés azért fontos, mert az olvadozó, lágy kúpokat sokkal nehezebb fölhelyezni, mert könnyen elkenődnek.
Ne feledjük, hogy a gyógyszerbeadás alatt beszélgessünk a kutyához, amikor tudjuk, simogassuk is meg. A sikeres gyógyszerbeadás után pedig bátran jutalmazzuk meg kedvencünket.
Ha a próbálkozások ellenére sem tudunk kutyánkkal zöld ágra vergődni a gyógyszerbeadást illetően, kérjük állatorvosunk segítségét. Kicsit fáradságosabb ugyan, de ha a gyógyszerbeadás időpontjában elvisszük az állatot az állatorvosi rendelőbe, biztosan szakszerű segítséget kapunk! |